Kifürkészhetetlen

„Mester, tudjuk, hogy igaz vagy, és nem tartasz senkitől, mert nem veszed figyelembe az emberek tekintélyét, hanem az igazsághoz ragaszkodva tanítod az Isten útját.” (14.)

Isten útjai kifürkészhetetlenek! Ez az a mondás, amit bármikor, bármire rá lehet húzni, és amivel rendszerint el is követjük ezt a gyalázatot, magyarázva a meglepő vagy éppen váratlan dolgokat. Én azt tapasztalom, nagyon gavalléran bánunk Isten útjaival, és azoknak emlegetésével, mintha mi aztán tudnánk, hogy ezek az utak hogyan is működnek, vagy esetleg hová is vezetnek. Isten útjai kifürkészhetetlenek. Ez igaz, de ez nem az útról, hanem arról az Istenről szól, aki hatalmas és akarata általunk nem uralható. Isten útjai kifürkészhetetlenek, és ez így is van, ha nem az útról, hanem az utat készítő és igazgató Istenről szól ez a mondás. Magáról az útról kétféleképpen lehet beszélni, s azt hiszem, a kettőből csak az első az, amely képes túlmutatni az úton, s beszélni arról is, aki az út végén áll. Jézus Krisztus beszélt az Isten útjáról, s nem is akárhogyan. Ez az első lehetőség: az igazsághoz ragaszkodva tanítani róla. Vagyis nem elég tanítani az Isten útját, hanem az igazsághoz kell ragaszkodni mindeközben. Engem megdöbbent a másik lehetőség: nem az igazsághoz ragaszkodva tanítani az Isten útját! Kedves fiatal, lelkes, vagy lelketlen, keresztyén vagy nem keresztyén áhítat olvasóink. Íme a nagy leleplezés, íme a kulcs, amit mi magunk minden egyházi, gyülekezeti vagy keresztyén sikertelenség egyik legfőbb okának tartunk: sajnos néha nem az igazsághoz ragaszkodva tanítjuk az Isten útját. Az igazság nem változik. Ez az igazság az Isten igéje, amely egy folyamatosan változó világban ugyanazt mondja el. Ha az Ige valamire azt mondja, hogy „nem”, akkor az, nálunk is „nem” kell, hogy legyen. Ha pedig „igen”, akkor ehhez ragaszkodva mi sem mondhatunk rá nemet. De mindig ez a két lehetőségünk van: vagy az igazsághoz ragaszkodva tanítjuk az Isten útját, vagy nem. Az elsőből élet származik, a másodikból halál. Nem leszek népszerű ezekkel a sorokkal, de remélem, az igazsághoz ragaszkodva írtam le mindazt, amit Isten útjairól, minden kifürkészhetetlenségük ellenére gondolok.