Böjt

Van aki lével, van aki étellel, van aki vízzel, van aki semmivel, van aki húst elhagyva, van aki nem beszélve, van aki cigit lerakva, van aki a kapcsolatait újra gondolva, van aki fogat összeszorítva, van aki legyintve… Azt hiszem érzitek, a böjtöt mindenki másként csinálja. De vajon valóban a módszer a lényeg? Hogy kiválaszd éppen azt, ami 2013-ban a legdivatosabb? Vagy az lenne az értelme, hogy szent nevet adj a fogyókúrádnak? Nem hiszem. De vajon akkor mi a fontos? Vagy kire kell figyelni igazán egy jó böjtben? A mérleg számlálóira, hogy mikor kezdenek el lefelé kúszni a számok? Vagy arra kell figyelni, hogy nehogy megelőzzenek a barátnők benne? Vagy arra kell figyelni, hogy sokan tudjanak róla: ÉN böjtölök! Mire kell figyelni a böjtben? Mozgásra? A cellulitonjainkra? Másokra? Ételre, italra? Isten belép egy templomba. Szerinted milyen legyen az a templom? Milyen illat és milyen tér fogadja? Milyen virágok és falak? Tisztaság vagy kosz? Milyen légkör? Hangzavar vagy csend? Tiszta gondolatok és érzések vagy káromkodás, veszekedés, elégedetlenség és harc? A tested egy templom. Miket hordozol benne? Miként gondolkodsz Önmagadról? Mit gondolsz, amikor tükörbe nézel? Azt hiszem, ettől sokkal csendesebb valami a böjt. Párbeszéd, de nem dicsekvős, reklámozós, harsány állapot. Hanem a szív és a lélek csendessége, párbeszéde a testnek és léleknek, Istennek és nekem, célnak és útnak! Templomtakarítás! A saját templomod kitakarítása. És ha azt érzed, nem mennek jól a dolgaid, akkor építs Új Templomot! Isten temploma vagy, nem más, mint a leghíresebb tervező keze által megtervezve. Ha nem látod szépnek, igaznak, tetszetősnek… akkor is tudd, nem a tervekkel van a probléma. A tervek, az alapok jók. A falak állnak, vannak ablakok, szíved az ajtó rajta. Ha valami nem szép a templomodban, akkor se feled, minden megvan ahhoz, hogy gyönyörű épület legyen! Használd a böjtöt, és ne az használjon téged! Használd fel nagytakarításra a templomodban: pucold meg szemeid ablakát, seperd ki szíved sokféle szemetét, mosd le magadról a port, az eddigi út porát… Indulj tisztán tovább! Nem a divatért, nem másokért, nem a böjtért! Magadért!

Írta: Tóth Orsolya